
Razprava Blejskega strateškega foruma
20. februarja ob 17. uri, predavalnica 7, Fakulteta za družbene vede
Vsi razmišljamo o prihodnosti in se o njej sprašujemo. Vsi načrtujemo za naprej in se iščemo v različnih možnostih. Vsi predvidevamo in tehtamo odločitve. Vse to je del življenja in običajna lastnost razmišljujočega bitja, kot je človek. Toda ali je vse to dovolj za kakovostno, pravočasno in strateško odločanje?
Vedno bolj nepredvidljiv svet ter hitrost in kompleksnost dogodkov nas dnevno opominjajo na potrebo po boljši pripravljenosti na jutri. Poleg tega prihodnost ni le ena, saj tako zunanji dejavniki kot naša lastna dejanja omogočajo številne možne zgodbe, scenarije, možnosti. Zavestno in nezavedno. Zato govorimo o prihodnostih, v množini. In kako se znajti v množici možnih prihodnosti?
Čeprav strateško predvidevanje poznamo že desetletja, je pravi razmah doživelo pred leti, ko nas je vse presenetila pandemija. Takrat se je okrepilo zavedanje o nujni pripravljenosti na različne scenarije, ki zahtevajo ustrezne ukrepe (ali vsaj priprave nanje). Dejstvo je, da so tisti, ki se pripravljajo na več kot le eno, linearno prihodnost, manj presenečeni – in bolje pripravljeni.
V Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve smo se v skladu s trendi, novo zunanjepolitično strategijo in delovnimi potrebami odločili za uporabo strateškega predvidevanja kot nujnega orodja za analizo in načrtovanje. Za kakovostno diplomatsko delovanje moramo biti proaktivni in pravočasni, ne le reaktivni. Zato smo želeli preveriti, kakšne so možne prihodnosti, v katerih bo naša diplomacija delovala čez desetletje, in kaj bo takrat potrebovala. Pogumno smo se odločili, da prvi izdelek s tega področja delimo z javnostjo.
Vljudno vas vabimo na javno predstavitev dokumenta o strateškem predvidevanju in razpravo Blejskega strateškega foruma z naslovom Strateško predvidevanje – orodje za prihodnost. Dogodek bo odprla ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon, sledila bo predstavitev dokumenta Niše in odličnost slovenske diplomacije 2030/2040 ter panelna razprava. Na razpravi bodo nastopili prof. dr. Iztok Prezelj, dekan Fakultete za družbene vede, veleposlanica Sabina Stadler, vodja službe za strateške študije in analize na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, in Blaž Golob, direktor inštituta GFS Institute. Dogodek bo povezoval doc. dr. Matjaž Nahtigal iz Fakultete za družbene vede.
Prosimo, da čim prej, najpozneje pa do 18. februarja, potrdite svojo udeležbo prek povezave. Razprava bo potekala v slovenskem jeziku. Organizatorja dogodka sta Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije ter Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani.

